[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 8، شماره 1 و 2 - ( بهار و تابستان 1398 ) ::
جلد 8 شماره 1 و 2 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی میزان هوش معنوی ، میزان رعایت کدهای اخلاق حرفه ایی و ارتباط ان دو در پرستاران شاغل در بیمارستان شهید صدوقی یزد
ایمانه باقری، نیر سلمانی، زهرا ماندگاری، بهاره فلاح، بهروز پاک چشم
دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد
چکیده:   (55 مشاهده)
زمینه و هدف: رعایت اخلاق حرفه ای بخش تفکیک ناپذیری از حرفه پرستاری و امر مراقبت از بیمار به حساب می آید.کدهای اخلاق در پرستاری راهنمایی است جهت پرستاران تا کیفیت مسئولیتهای اخلاق حرفه ای خود را بالا ببرند یکی از عواملی که رعایت اخلاق حرفه ای را تحت تاثیر قرار می دهد هوش معنوی است که می توان با تمرین های مختلف و  توجه به آن ، باعث تقویت کردن رفتارهای اخلاقی شد. لذا این مطالعه با هدف بررسی ارتباط این دو متغیر انجام شد.
روش کار: در این مطالعه توصیفی تحلیلی 164 پرستار شاغل در بیمارستان شهید صدوقی یزد در سال 1395 به روش نمونه گیری طبقه بندی وارد مطالعه شدند. بعد از جمع آوری داده ها با استفاده از پرسشنامه اخلاق حرفه ای و هوش معنوی کینگ، تجزیه تحلیل داده ها با استفاده از آمار توصیفی و آزمون ضریب همبستگی پیرسون ، t test، Anova one way انجام شد.
یافته ها: یافته ها نشان داد نمره کلی هوش معنوی با میانگین 70.86±12.01  در سطح مطلوب قرار دارد  و  نمره کلی رعایت کدهای اخلاق حرفه ای 10.64±  84.90بوده که نشانه عملکرد متوسط پرستاران در این زمینه می باشد که به ترتیب اولویت ، تعهد به عدالت 12.81±   89.5 ، احترام به همکاران 13.55±   89.06 و تعهد به حفظ حیثیت پرستاری 15.29±  88.08 از بالاترین نمره میانگین  رعایت اخلاق حرفه ای برخوردار بودند و در نقطه مقابل احترام به حقوق بیمار 14.52±74.02، ارتقا دانش 17.63±77.96، آموزش به بیمار 15.06±   81.84 کمترین نمره را به خود اختصاص داده است. آزمون آماری ضریب همبستگی پیرسون ارتباط معناداری بین هوش معنوی و رعایت کدهای اخلاق حرفه ای نشان داد(P=0.000 )
نتیجه گیری: نتایج مطالعه حاضرحاکی از عملکرد متوسط پرستاران مورد مطالعه در زمینه رعایت کدهای اخلاق حرفه ای بود لذا به نظر می رسد با توجه به وجود ارتباط معنی دار بین هوش معنوی و رعایت کدهای اخلاق حرفه ای، با تقویت کردن باورهای دینی پرستاران و برگزاری کارگاه در زمینه معنویت به تقویت هوش معنوی و اثرگذاری متقابل آن بر رعایت کدهای اخلاق حرفه ای کمک نمود.

 
 
واژه‌های کلیدی: کلیدواژه: هوش معنوی، کدهای اخلاق حرفه ایی، پرستاران
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۸/۴/۳ | پذیرش: ۱۳۹۸/۵/۸ | انتشار: ۱۳۹۸/۵/۸
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

bagheri I, Salmani N, Mandegari Z, Fallah B, Pakcheshm B. The Study of Spiritual Intelligence, Professional Ethics Compliance, and their Relationship among the Employed Nurses in Shahid Sadoughi Hospital, Yazd, Iran.. J Educ Ethics Nurs. 2019; 8 (1 and 2)
URL: http://ethic.jums.ac.ir/article-1-467-fa.html

باقری ایمانه، سلمانی نیر، ماندگاری زهرا، فلاح بهاره، پاک چشم بهروز. بررسی میزان هوش معنوی ، میزان رعایت کدهای اخلاق حرفه ایی و ارتباط ان دو در پرستاران شاغل در بیمارستان شهید صدوقی یزد. آموزش و اخلاق در پرستاري. 1398; 8 (1 و 2)

URL: http://ethic.jums.ac.ir/article-1-467-fa.htmlدوره 8، شماره 1 و 2 - ( بهار و تابستان 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها
آموزش و اخلاق در پرستاری Education & Ethic In Nursing
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 3937