[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 9، شماره 3 و 4 - ( پاییز و زمستان 1399 ) ::
جلد 9 شماره 3 و 4 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
کاربرد تئوری مراقبت انسانی واتسون بر اضطراب و نا امیدی نوجوان دچار ترومای شکستگی و سوختگی دست: یک گزارش آموزشی
سولماز هلاکو، اکرم ثناگو، سهیلا کلانتری، لیلا جویباری
دانشگاه علوم پزشکی گلستان
چکیده:   (129 مشاهده)
 مقدمه: پاسخ بیمار به مشکلات مربوط به  تروماها تحت تأثیر زمینه فرهنگی و معنوی فرد قرار دارد. این موضوع اهمیت مراقبت معنوی و انسانی را برجسته می‌کند؛ که پرستاران کمتر به آن توجه می‌کنند. تئوری مراقبت انسانی واتسون بیان می‌کند که وجود انسان نباید به عنوان شیء درمان و مراقبت شود و مراقبت یک ایده آل معنوی است که با درگیری ذهن، روح و جسم و اثربخش آن‌ها با یکدیگر همراه است.
هدف از این گزارش موردی آموزشی به کارگیری مراقبت پرستاری بر اساس تئوری مراقبت انسانی بر اضطراب و ناامیدی  نوجوان با ترومای شکستگی و سوختگی دست بود.
روش کار: این مطالعه موردی مراقبت پرستاری بر اساس مدل مراقبت انسانی واتسون و فرآیند مراقبتی کاریتاس روی یک بیمار دچار ترومای سوختگی و شکستگی و جمع‌آوری داده‌ها به روش کیفی با استفاده از مصاحبه نیمه ساختاریافته بوده است.
مراقبت مددجوی حاضر بر اساس مدل مراقبت انسانی واتسون در طی دو مرحله  اول مصاحبه مبتنی بر مدل مراقبت انسانی واتسون با بیمار جهت شناسایی نیازهای مراقبتی و مرحله دوم ،اجرای مداخلات بر اساس طبقه بندی نیازها و مشکلات تعیین شده مبنی بر فاکتورهای مراقبتی ده گانه و فرآیندهای مراقبتی کاریتاس انجام شده است.
گزارش مورد: این مطالعه گزارش یک مورد نوجوان 17 ساله دچار ترومای سوختگی درجه 3 و 5/2 در کف، انگشتان و مچ دست و از پنج ناحیه شکستگی کف دست و انگشتان سه و چهار است. مددجو در حین درمان دچار مشکل روانشناختی از قبیل حس بدبختی، تنهایی، بیچارگی می‌شود. در این مطالعه برای شناسایی و حل مشکل بیمار از تئوری مراقبت انسانی واتسون استفاده شده است؛ به طوری که مصاحبه‌های مراقبتی و آموزشی پیگیرانه بر اساس طبقه‌بندی نیازها و مشکلات روانشناختی  تعیین شده بر اساس فاکتورهای مراقبتی ده گانه اجرا گردید.
نتیجه‌گیری: این مطالعه کاربرد تئوری واتسون در وقایع دشوار و پر اضطراب را نشان داد., بهبود شرایط مورد نوجوان دچار ترومای دست را بر بر اساس ابراز بیمار به بهتر شدن احساسات در طی فرایند مصاحبه‌های مراقبتی  ایجاد شد.
واژه‌های کلیدی: تئوری مراقبت انسانی واتسون، تروما، سوختگی، گزارش مورد
     
نوع مطالعه: گزارش مورد | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1399/2/12 | پذیرش: 1399/5/25 | انتشار: 1399/6/15
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Halakou S, Sanagoo A, Kalantari S, Jouybari L. Application Of Watson Human Care Theory On Anxiety And Frustration Of An Adolescent With Trauma And Burn Injury: An Educational Report. J Educ Ethics Nurs. 2020; 9 (3 and 4)
URL: http://ethic.jums.ac.ir/article-1-507-fa.html

هلاکو سولماز، ثناگو اکرم، کلانتری سهیلا، جویباری لیلا. کاربرد تئوری مراقبت انسانی واتسون بر اضطراب و نا امیدی نوجوان دچار ترومای شکستگی و سوختگی دست: یک گزارش آموزشی. آموزش و اخلاق در پرستاري. 1399; 9 (3 و 4)

URL: http://ethic.jums.ac.ir/article-1-507-fa.htmlدوره 9، شماره 3 و 4 - ( پاییز و زمستان 1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها
آموزش و اخلاق در پرستاری Education & Ethic In Nursing
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 4218