[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 9، شماره 3 و 4 - ( پاییز و زمستان 1399 ) ::
جلد 9 شماره 3 و 4 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی سطح دیسترس اخلاقی در پرستاران و پزشکان مراقب از بیماران مبتلا به کوید 19 : یک مطالعه توصیفی مقطعی در سال 1399
لیلی مصلی نژاد، سمانه عبیری، نوید کلانی
دانشگاه علوم پزشکی جهرم
چکیده:   (106 مشاهده)
چکیده
مقدمه: با توجه به افزایش روزافزون بیماری کوید 19 در جهان و شیوع موج دوم کوید 19 در ایران، روزانه شاهد مرگ بسیاری از هم وطنانمان در بیمارستان های کشور هستیم. در این میان کادر درمانی بیمارستان ها، علی الخصوص پزشکان و پرستاران بیشترین درگیری را با بیماران مبتلا به کوید 19 دارند. با توجه به مسئله بسیار مهم حساسیت اخلاقی در این بازه زمانی و اثر آن بر کیفیت عملکرد تیم درمانی، بر آن شدیم تا مطالعه ای را با هدف بررسی سطح دیسترس اخلاقی در پرستاران و پزشکان مراقب از بیماران مبتلا به کوید 19 انجام دهیم.
روش کار: این مطالعه توصیفی مقطعی  در سال 1399 با نمونه گیری در دسترس بر روی 103 نفر از پرستاران و پزشکان شاغل در بیمارستان پیمانیه شهرستان جهرم انجام شد. ابزار جمع اوری اطلاعات در این مطالعه شامل پرسشنامه اطلاعات دموگرافیک و پرسشنامه دیسترس اخلاقی کورلی بود. تجزیه و تحلیل اطلاعات با استفاده از نرم افزار آماری spss نسخه 21 و با استفاده از آزمون های آماری توصیفی و استنباطی در سطح معنی داری p<0.05 صورت گرفت.
نتایج:  در این مطالعه 103 نفر از پرستاران و پزشکان درگیر با بیماران مبتلا به کوید 19 شرکت نمودند. میانگین شدت و تکرار دیسترس اخلاقی، به ترتیب 69/17±98/47 و 78/16±82/47 بوده است. نمره بالاتر نشان‌دهنده شدت و تکرار دیسترس اخلاقی بالاتر است. میزان سطح شدت و تکرار دیسترس اخلاقی در اکثریت کادر درمانی مراقب در حد کم قرار داشت. شدت و تکرار دیسترس اخلاقی در پزشکان بالینی بالاتر از پرستاران و پزشکان عمومی بود اما بین شغل و شدت و تکرار دیسترس اخلاقی ارتباط معنی دار وجود نداشت(05/0> p-value).
نتیجه گیری: نتایج این مطالعه نشان داد که سطح دیسترس اخلاقی در مطالعه حاضر در سطح کم قرار دارد. از آنجا که پیامد های دیسترس اخلاقی، می تواند بر کیفیت کار درمانی مخصوصا پزشکان(به عنوان مسئول اصلی درمان بیماران کوید 19) در سیستم سلامت، تاثیر گذار باشد، لذا توجه جدی مدیران جهت به کار گیری برنامه های آموزشی در رابطه با مباحث اخلاقی با هدف شناسایی علایم دیسترس اخلاقی و عوامل موثر بر آن و نیز انجام تحقیقات بیش تر جهت شناسایی سایر ابعاد دیسترس اخلاقی در دیگر مراکز درمانی، ضروری به نظر می رسد.
 
واژه‌های کلیدی: پرستاران، پزشکان، دیسترس اخلاقی، کوید 19.
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1399/6/4 | پذیرش: 1399/6/5 | انتشار: 1399/6/15
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

mosalanezhad L, abiri S, kalani N. Moral distress level in nurses and physicians caring for patients with COVID-19: A cross-sectional descriptive study in 2020. J Educ Ethics Nurs. 2020; 9 (3 and 4)
URL: http://ethic.jums.ac.ir/article-1-521-fa.html

مصلی نژاد لیلی، عبیری سمانه، کلانی نوید. بررسی سطح دیسترس اخلاقی در پرستاران و پزشکان مراقب از بیماران مبتلا به کوید 19 : یک مطالعه توصیفی مقطعی در سال 1399. آموزش و اخلاق در پرستاري. 1399; 9 (3 و 4)

URL: http://ethic.jums.ac.ir/article-1-521-fa.htmlدوره 9، شماره 3 و 4 - ( پاییز و زمستان 1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها
آموزش و اخلاق در پرستاری Education & Ethic In Nursing
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 4218