[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 9، شماره 1 و 2 - ( بهار و تابستان 1399 ) ::
جلد 9 شماره 1 و 2 صفحات 10-17 برگشت به فهرست نسخه ها
ارتباط بین دیسترس اخلاقی و تمایل به ترک خدمت: پژوهشی توصیفی - مقطعی مربوط به پرستاران شاغل در بیمارستان های آموزشی و درمانی شهرستان جهرم ( ۱۳۹۵)
محمد حسن دم شناس، نوید کلانی، شهره جوادپور، فاطمه مولایی، فرشته رحمانیان، یوسف حسینی، احمد رستگاریان
دانشگاه علوم پزشکی جهرم
چکیده:   (689 مشاهده)
مقدمه: دیسترس اخلاقی در پرستاری، به معنای انجام اعمالی متضاد با اعتقادات اخلاقی مربوط به پرستاران می‌باشد، که امروزه این موضوع به عنوان یکی از چالش‌های مهم نظام بهداشتی تبدیل شده است؛ زیرا با اثرات مخربی که بر پرستاران به جا می‌گذارد موجب آن شده که آنها به ترک خدمت بپردازند. بنابراین در این زمینه لازم است این عوامل را در کنار هم مورد بررسی قرار داد. از این جهت پژوهش حاضر با هدف تعیین ارتباط بین دیسترس اخلاقی و تمایل بر ترک خدمت در پرستاران شاغل در دانشگاه علوم پزشکی جهرم در سال 1395 مورد بررسی قرار گرفت.
روش کار: این تحقیق به صورت توصیفی – مقطعی  در سال 1395 بر روی پرستاران شاغل در بیمارستان‌های وابسته به دانشگاه علوم پزشکی جهرم انجام شد. همه پرستاران شاغل در بیمارستان‌های مرتبط به دانشگاه علوم پزشکی جهرم به صورت سرشماری وارد بررسی شدند. ابزار جمع آوری اطلاعات در این پژوهش مشتمل بر سه پرسشنامه نی­باشد، که شامل: اطلاعات دموگرافیک، دیسترس اخلاقی Corley و تمایل پرستاران برای باقی­ماندن در شغل پرستاری Need بود. اطلاعات با استفاده از نرم افزار SPSS نسخه 21 و آزمون‌های آماری توصیفی و  استنباطی مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند.
یافته‌ها: میانگین سنی افرد شرکت کننده در این پژوهش 4/5±28 بود. نمره تمایل به ترک خدمت در پرستاران 10/1±:04/3 و نمره شدت دیسترس اخلاقی 72/. ±44/2 بود. بین تمایل به ترک خدمت با دیسترس اخلاقی از نظر شدت (337/0p-value>) و تکرار، ارتباط معنا‌داری وجود ندارد. (444/0p-value>)و میان متغیر جنسیت با متغیرهای تمایل به ترک خدمت، شدت دیسترس اخلاقی و تکرار دیسترس اخلاقی، ارتباط معنا‌داری وجود ندارد (05/0p-value>). همچنین بین متغیرهای سطح تحصیلات، بخش خدمت و نوع استخدام با متغیرهای تمایل به ترک خدمت، شدت دیسترس اخلاقی و تکرار دیسترس اخلاقی، ارتباط معنا‌داری وجود ندارد (05/0p-value>).
 نتیجه‌گیری: میانگین دیسترس اخلاقی در دو بعد شدت و تکرار، با تمایل به ترک خدمت در پرستاران ارتباط معنا‌داری وجود ندارد. با وجود اینکه دیسترس اخلاقی در این بررسی در سطح متوسط گزارش شده است، ولی نمی‌توان کاملاٌ این عدم ارتباط با ترک خدمت را در نظر گرفت بلکه گاهی اوقات به دلیل کمبود کار و شرایط اقتصادی سخت، پرستاران مجبور می­باشند که تمایل به ترک حرفه را نداشته باشند. بنابراین پیشنهاد می‌شود که با توجه به شرایط موجود در جهت کاهش عوامل دیسترس‌زا اقدامات لازم صورت گیرد.
 
واژه‌های کلیدی: دیسترس اخلاقی، ترک خدمت، پرستاران شهرستان جهرم.
متن کامل [PDF 877 kb]   (132 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1398/12/18 | پذیرش: 1399/2/1 | انتشار: 1399/2/1
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

damshenas M H, kalani N, javadpour S, molaei F, rahmanian F, hosseini Y et al . Moral distress and desire to quit: A cross-sectional descriptive study of nurses working in teaching hospitals of Jahrom in 2016. J Educ Ethics Nurs. 2020; 9 (1 and 2) :10-17
URL: http://ethic.jums.ac.ir/article-1-501-fa.html

دم شناس محمد حسن، کلانی نوید، جوادپور شهره، مولایی فاطمه، رحمانیان فرشته، حسینی یوسف و همکاران.. ارتباط بین دیسترس اخلاقی و تمایل به ترک خدمت: پژوهشی توصیفی - مقطعی مربوط به پرستاران شاغل در بیمارستان های آموزشی و درمانی شهرستان جهرم ( ۱۳۹۵). آموزش و اخلاق در پرستاري. 1399; 9 (1 و 2) :10-17

URL: http://ethic.jums.ac.ir/article-1-501-fa.htmlدوره 9، شماره 1 و 2 - ( بهار و تابستان 1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها
آموزش و اخلاق در پرستاری Education & Ethic In Nursing
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 29 queries by YEKTAWEB 4218