[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 4، شماره 1 - ( بهار 1394 ) ::
جلد 4 شماره 1 صفحات 33-42 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی موانع آموزش فعالیت جنسی به بیماران سکته قلبی از دیدگاه پرستاران
ایمانه باقری، هادی جعفری منش، پگاه مطوری، مهدی رنجبران، آتنا دادگری، بهروز پاک چشم، آتنا دادگری
چکیده:   (2868 مشاهده)

چکیده:

مقدمه: آموزش جنسی از نیازهای اساسی بیماران مبتلا به سکته قلبی است. با توجه به اهمیت نقش پرستاران در آموزش به بیمار در حال حاضر موانع زیادی در ارائه آموزش به بیمار  به ویژه آموزش مسائل جنسی به بیماران سکته قلبی توسط پرستاران وجود دارد که لازم است مورد بررسی قرار گیرد. بنابراین این پژوهش به منظور بررسی موانع اجرای آموزش توسط پرستاران به بیماران سکته قلبی پیرامون فعالیت جنسی در بیمارستان های شهر ستان یزد انجام شد.

روش کار: این بررسی یک پژوهش توصیفی- تحلیلی به روش مقطعی است که بر روی 100 نفر از پرستاران شاغل در بخش های قلب و CCU بیمارستان های منتخب شهرستان یزد در سال 1392، که به روش نمونه گیری خوشه ای انتخاب شده بودند، انجام گرفته است. ابزار جمع آوری داده ها شامل سه پرسشنامه مشخصات فردی و موانع عمومی و موانع اختصاصی آموزش به بیماران سکته قلبی پیرامون فعالیت جنسی بود. اعتبار ابزار به روش اعتبار محتوی، صوری و پایایی ابزار به روش همسانی درونی محاسبه گردید. تجریه و تحلیل داده ها با نرم افزار SPSS نسخه 20 و  آمار توصیفی شامل میانگین، انحراف معیار، فراوانی و درصد و آزمون های  تی مستقل و آنالیز واریانس انجام گردید.

یافته ها: در این تحقیق 52 درصد مؤنث و بقیه مذکر بودند. همچنین اکثر افراد (61درصد) در گروه سنی 34-24 سال قرار داشتند. نتایج حاصل از این پژوهش نشان داد در بعد عمومی، عبارات «فرآیندهای اضافی کار » با 87 درصد و «عدم انگیزه پرستار برای آموزش» با 86 درصد، همچنین در بعد اختصاصی عبارات «حجب و حیای بیماران» با 85 و «دشواری بحث در زمینه مسائل جنسی برای پرستار» با 84 درصد به ترتیب بیشترین مانع برای آموزش فعالیت جنسی به بیماران دچار سکته قلبی بودند. میانگین امتیاز موانع کل و همچنین ابعاد عمومی و اختصاصی به طور معنا داری در پرستاران با سن پایین تر، مؤنث، مجرد، شاغل در بخش قلب، دارای مدرک لیسانس ، با سابقه کار پایین، بالاتر گزارش گردید (05/0p<).

نتیجه گیری: باتوجه به یافته های پژوهش و موانع نام برده شده توصیه می شود مسئولین امر به دنبال راه حل هایی برای افزایش انگیزه پرستاران(مالی0غیرمالی)، درنظر گرفتن قانون تطابق در امر اموزش، درنظر گرفتن پرستار مسئول آموزش به رفع موانع اقدام نمایند.

واژه‌های کلیدی: موانع، آموزش به بیمار، فعالیت جنسی، سکته قلبی، پرستاران
متن کامل [PDF 567 kb]   (989 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1394/9/17 | پذیرش: 1394/9/17 | انتشار: 1394/9/17
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Survey of nurse's perspective about barriers to education of sexual activity in patients with myocardial infraction. J Educ Ethics Nurs. 2015; 4 (1) :33-42
URL: http://ethic.jums.ac.ir/article-1-280-fa.html

باقری ایمانه، جعفری منش هادی، مطوری پگاه، رنجبران مهدی، دادگری آتنا، پاک چشم بهروز و همکاران.. بررسی موانع آموزش فعالیت جنسی به بیماران سکته قلبی از دیدگاه پرستاران. آموزش و اخلاق در پرستاري. 1394; 4 (1) :33-42

URL: http://ethic.jums.ac.ir/article-1-280-fa.htmlدوره 4، شماره 1 - ( بهار 1394 ) برگشت به فهرست نسخه ها
آموزش و اخلاق در پرستاری Education & Ethic In Nursing
Persian site map - English site map - Created in 0.08 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 4144