:: دوره 5، شماره 2 - ( تابستان 1395 ) ::
جلد 5 شماره 2 صفحات 24-32 برگشت به فهرست نسخه ها
ارتباط بین رعایت آیین اخلاق حرفه ای با کیفیت ارائه مراقبت از دیدگاه کارکنان پرستاری
سوره خاکی ، سیمین اسمعیل پورزنجانی، سهیلا مشعوف
چکیده:   (1132 مشاهده)

زمینه و هدف: مراقبت پرستاری به عنوان یک جز اساسی از خدمات بهداشتی درمانی از اهمیت بسیاری بر خوردار است. سلامت و بهبود بیماران در گرو ارایه مراقبت با کیفیت بوده و اخلاق حرفه ای نیز به عنوان یک موضوع اساسی در عملکرد پرستاری مطرح است. این مطالعه با هدف تعیین ارتباط بین رعایت آیین اخلاق حرفه ای با کیفیت ارائه مراقبت ازدیدگاه پرستاران انجام گردید.

روش بررسی: این مطالعه توصیفی – همبستگی با مشارکت 210 پرستار شاغل در 5 بیمارستان منتخب دانشگاه شهید بهشتی در تهران بر اساس نمونه گیری در دسترس در سال 1393 انجام گردید. داده ها با استفاده از پرسشنامه آیین اخلاق پرستاری ایران و پرسشنامه استاندارد کیفیت مراقبت کوال پکس گردآوری شد. روایی و پایایی پرسشنامه ها تایید و داده ها با نرم افزار spss -20  و ازمون های آماری تحلیل گردید.

یافته ها: کیفیت مراقبت های پرستاری از دیدگاه 81% پرستاران مطلوب بود. 84% پرستاران کیفیت مراقبت های پرستاری را در بعد روانی- اجتماعی، 79% در بعد فیزیکی و 5/68% در بعد ارتباطی مطلوب ارزیابی کرده‌اند. 7/91% پرستاران نیز عملکرد پرستاران به آئین اخلاق پرستاری را در سطح خوب ارزیابی کردند. همچنین بین رعایت آیین اخلاق حرفه ای و کیفیت مراقبت رابطه معناداری وجود داشت.

نتیجه گیری کلی: با توجه به یافته های پژوهش و حسب ضرورت عملکرد اخلاقی به عنوان یکی از مولفه های اصلی ارائه مراقبت با کیفیت، پیشنهاد می شود برنامه های آموزشی منظمی در زمینه اهمیت و رعایت اصول اخلاق پرستاری در بیمارستانها صورت گیرد.

واژه‌های کلیدی: اخلاق، حرفه ای، کیفیت مراقبت بهداشتی، پرستاران
متن کامل [PDF 351 kb]   (303 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۵/۸/۲۳ | پذیرش: ۱۳۹۶/۶/۴ | انتشار: ۱۳۹۶/۶/۴


XML   English Abstract   Printدوره 5، شماره 2 - ( تابستان 1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها