:: دوره 6، شماره 3 و 4 - ( پاییز و زمستان 1396 ) ::
جلد 6 شماره 3 و 4 صفحات 1-8 برگشت به فهرست نسخه ها
دیدگاه دانشجویان سال آخر پزشکی و پزشکان متخصص در رابطه با اتانازی یا مرگ از روی ترحم
لادن ناصح، امین شیرانی، ترانه تقوی لاریجانی، لیلا مردانیان دهکردی
چکیده:   (741 مشاهده)


هدف: افزایش بیماری های صعب العلاج از یک سو و پیشرفت تکنولوژی پزشکی در سال های اخیر از سوی دیگر، تیم درمانی را با چالش های اخلاقی فراوان مواجه ساخته که یکی از این چالش ها موضوع مرگ از روی ترحم یا اتانازی می باشد. پژوهش حاضر با هدف بررسی دیدگاه دانشجویان سال آخر پزشکی و  پزشکان متخصص در رابطه با اتانازی انجام پذیرفت.
روش ها: این پژوهش یک مطالعه توصیفی- تحلیلی از نوع مقطعی است که در سال 1392 و در مراکز آموزشی درمانی هاجر (س) و آیت الله کاشانی (ره) شهرکرد انجام پذیرفت. تعداد افراد شرکت کننده در این پژوهش 143  نفر شامل 78 دانشجوی اینترن پزشکی و 65 پزشک متخصص بود. داده ها با استفاده از فرم مشخصات فردی و مقیاس نگرش به اتانازی (EAS) جمع آوری و با نرم افزار آماری SPSS 15 مورد تجزیه و تحلیل آماری قرار گرفت.
نتایج: میانگین سنی دانشجویان شرکت کننده در پژوهش 98/0±56/25 با دامنه سنی 24 تا 28 سال و میانگین سنی پزشکان 32/5±12/43 بود. اکثریت دانشجویان(8/62 درصد)  و پزشکان (3/87 درصد) نسبت به اتانازی نگرش منفی داشتند.  همچنین بین نگرش دانشجویان به اتانازی با سن (02/0 P = ، 253/0- r=) و اعتقادات مذهبی آنها ارتباط آماری معناداری وجود داشت(p<0.001 )، در صورتیکه ارتباط آماری معناداری بین نگرش به اتانازی با متغییرهای زمینه ای در پزشکان متخصص دیده نشد.
نتیجه گیری: نتایج پژوهش حاضر نشان داد که درصد بالایی از دانشجویان پزشکی و پزشکان متخصص  نسبت به اتانازی نگرش منفی دارند که به نظر می رسد با وضعیت مذهبی ، اعتقادی و فرهنگی کشور ایران هم  راستا باشد.
کلید واژه ها: اتانازی، پزشکان متخصص، دانشجویان پزشکی، ایران

 
واژه‌های کلیدی: اتانازی، پزشکان متخصص، دانشجویان پزشکی، ایران
متن کامل [PDF 297 kb]   (126 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۶/۱۲/۱۵ | پذیرش: ۱۳۹۷/۴/۱۱ | انتشار: ۱۳۹۷/۱/۸


XML   English Abstract   Printدوره 6، شماره 3 و 4 - ( پاییز و زمستان 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها