[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 7، شماره 3 و 4 - ( پاییز و زمستان 1397 ) ::
جلد 7 شماره 3 و 4 صفحات 1-7 برگشت به فهرست نسخه ها
ارتباط هوش اخلاقی با خشم در پرستاران تامین اجتماعی
فاطمه کاشانی، حمید حجتی، نفیسه حکمتی پور
چکیده:   (670 مشاهده)

زمینه و هدف : پرستاران با توجه به شغل حساس خود در معرض انواع تنش های کاری قرار دارند و این خود منجر به بروز بعضی رفتارها ازجمله خشم و خشونت می شود.خشم یکی از هیجانات پیچیده انسان و پاسخی طبیعی به ناکامی ها و بدرفتاری ها است.از طرفی عدم مهار خشم می تواند روابط بین فردی را مختل کند.هوش اخلاقی بعنوان منشوری برای راهنمایی رفتار انسان و تصمیم گیری درباره آنچه درست و نادرست است عمل می کند. مطالعه حاضر با هدف تعیین ارتباط هوش اخلاقی با خشم در پرستاران طراحی و اجرا گردید.

روش کار :این پژوهش  توصیفی همبستگی بر روی 140 پرستار  بیمارستان های تامین اجتماعی گنبد و گرگان از طریق سرشماری انجام شد. جمع آوری داده ها توسط پرسشنامه هوش اخلاقی(لنیک و کیل )و خشم( AGQ ) جمع آوری شد که اطلاعات بعد وارد نمودن در نرم افزار اماری SPSS-16توسط امار توصیفی(جداول، میانگین و انحراف معیار) و آمار استنباطی(آزمون ضریب همبستگیپیرسون، تی مستقل و انالیزواریانس) تجزیه و تحلیل شد.

یافته ها: میزان هوش اخلاقی 7/18+ 1/148 و میزان خشم3/13+ 5/68 بود که از نظر آماری ارتباط معنی داری مشاهده شد(p<0/01)طوری که با افزایش هوش اخلاقی میزان خشم کمتر می شد. همچنین بین مشخصات هوش اخلاقی و خشم با مشخصات دموگرافیک ارتباط معنی داری مشاهده نشد.

بحث : نتایج نشان داد با بهبود و ارتقاء هوش اخلاقی می توان میزان خشم در پرستاران را کاهش داد. لذا مسئولین و سوپروایزران بیمارستانی می توانند با برنامه ریزی و برگزاری دوره ها و کارگاه های مربوط به مسائل اخلاقی و ارتباطی ضمن افزایش هوش و نگرش اخلاقی پرستاران از ایجاد کشمکش و تضادبین پرستاران با بیماران و همکاران پیشگیری کنند..

واژه‌های کلیدی: هوش اخلاقی، خشم، پرستاران، تامین اجتماعی
متن کامل [PDF 625 kb]   (221 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1397/2/15 | پذیرش: 1397/7/16 | انتشار: 1397/7/29
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

kashani F, hojjati H, hekmati N. Relationship between Moral Intelligence and Anger in Social Security Hospital nurses. J Educ Ethics Nurs. 2018; 7 (3 and 4) :1-7
URL: http://ethic.jums.ac.ir/article-1-382-fa.html

کاشانی فاطمه، حجتی حمید، حکمتی پور نفیسه. ارتباط هوش اخلاقی با خشم در پرستاران تامین اجتماعی . آموزش و اخلاق در پرستاري. 1397; 7 (3 و 4) :1-7

URL: http://ethic.jums.ac.ir/article-1-382-fa.htmlدوره 7، شماره 3 و 4 - ( پاییز و زمستان 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها
آموزش و اخلاق در پرستاری Education & Ethic In Nursing
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 4144