:: دوره 10، شماره 1 و 2 - ( بهار و تابستان 1400 ) ::
جلد 10 شماره 1 و 2 صفحات 3-1 برگشت به فهرست نسخه ها
نامه به سردبیر: فرهنگ پژوهش و تقلب در پژوهش
محمدرضا شیخی‌ چمان
دانشگاه علوم پزشکی ایران
چکیده:   (1319 مشاهده)
سردبیر محترم مجله آموزش و اخلاق در پرستاری
در محافل و متون علمی همواره سخن از انجام تقلب و سوء رفتار در مطالعات پژوهشگران ایرانی به چشم می‌خورد که بالاترین آمار تخلف را به خود اختصاص داده‌اند[1،2] که این امر باعث خدشه‌دار شدن چهرۀ پژوهش کشور در سطح بین‌المللی و افزایش آمار رد مقالات ایرانی از سوی مجلات معتبر می‌شود. تقلب در انجام تحقیق به اشکال مختلفی از جمله: رعایت نکردن اصل حفاظت از نمونه‌ های انسانی، جعل و تحریف اطلاعات، سرقت ادبی از خود و دیگران دیده می‌شود و فشار بر افراد در جهت ارتقای علمی، رقابت بین پژوهشگران و منافع شخصی و حرفه‌ ای می توانند از جمله عوامل تشویق محققان به انجام تقلب در پژوهش باشند که روش‌هایی همانند: بررسی سخنان محقق در مورد فرآیند اخذ رضایت نامه، استفاده از نرم افزارهای ضد سرقت ادبی، بررسی انحراف معیار داده‌ ها و ضریب همبستگی بین متغیرها [3] و اخذ کد اخلاق از کمیتۀ ملی اخلاق در پژوهش‌ های زیست پزشکی از راهکارهای شناسایی و کاهش تقلبات پژوهشی هستند. در این نامۀ نوشته شده سعی خواهیم کرد تا از زاویۀ دیگری به موضوع جعل و تحریف اطلاعات از نوع داده‌سازی در تحقیقات بنگریم.
محققان در زمینه‌ های مختلف، به ‌منظور انجام تحقیقات خود نیازمند دسترسی به داده‌های مناسب و قابل اعتماد بوده که این داده‌ ها می‌توانند از نوع اولیه یا ثانویه باشند. داده‌های اولیه، به داده‌هایی گفته می‌شود که همانند: تحقیقات پرسشنامه ‌محور و آزمایشگاهی، محقق خود به طور شخصی در فعالیت‌های میدانی اقدام به جمع‌ آوری آنها می‌کند و داده‌های ثانویه، داده‌ هایی معمولاً از قبل آماده‌ ای هستند که محقق آنها را از سازمان ها یا مقالات دیگری گرفته و در جمع‌ آوریشان نقشی نداشته است [4].
واژه‌های کلیدی: فرهنگ پژوهش، تخلف در پژوهش، تحریف اطلاعات
متن کامل [PDF 358 kb]   (277 دریافت)    
نوع مطالعه: نامه به سردبیر | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1399/7/13 | پذیرش: 1399/11/29 | انتشار: 1399/12/10


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 10، شماره 1 و 2 - ( بهار و تابستان 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها