:: دوره 10، شماره 1 و 2 - ( بهار و تابستان 1400 ) ::
جلد 10 شماره 1 و 2 صفحات 86-76 برگشت به فهرست نسخه ها
پژوهشی مقطعی در بررسی تأثیر دیدگاه اخلاق اسلامی بر نظام سلامت اداری با نقش میانجی سرمایۀ معنوی پرستاران در پاندمی کووید19 ( 1399)
محمدامین ترابی ، ارکیده حامدی، سیده معصومه غمخواری
گروه مدیریت، اقتصاد و حسابداری، دانشگاه پیام نور، تهران، ایران
چکیده:   (2017 مشاهده)
مقدمه: ترس و اضطراب ناشی از ابتلای احتمالی به کووید-19، بار روانی زیاد و مخربی ایجاد نموده که می‌تواند منجر به ناهنجاری‌های روحی و روانی، عدم درست انجام دادن کارها، ارتباط بد با بیماران، عصبانیت و خشم، تضعیف سیستم ایمنی و کاهش توان بدن در مبارزه با بیماری‌ها در افراد جامعه از جمله گروه درمان(پرستاران، پزشکان و غیره) گردد. به همین منظور، پژوهش حاضر باهدف بررسی تأثیر اخلاق اسلامی بر نظام سلامت اداری با نقش میانجی سرمایه معنوی پرستاران در بیمارستان‌های شهر همدان انجام شد.
روش کار: این پژوهش ازنظر کاربردی و شیوۀ جمع­آوری داده­ها به صورت توصیفی-مقطعی است. جامعۀ آماری، شامل پرستاران بیمارستان‌های شهر همدان می­باشد. ابزار جمع‌آوری داده‌ها با استفاده از پرسشنامۀ استاندارد یوسف(2001) برای اخلاق اسلامی، دارای چهار بعد(کار دقیق، کار انسان‌دوستانه، استقلال و سودمندی اجتماعی)، پرسشنامۀ هووی و فیلدمن(1996) برای سلامت اداری، با سه بعد(ساختاری، شناختی و رابطه‌ای) و زوهر  و مارشال(2004) برای سرمایۀ معنوی، دارای چهار بعد(ارزش‌گرایی معنوی، اخلاق‌گرایی، اهمیت و تأثیرگذاری) بوده است. جهت سنجش روایی از آزمون روایی محتوایی، همگرایی و واگرایی  و برای سنجش پایای سؤالات نیز از آزمون‌های آلفای کرونباخ، بارهای عاملی و پایایی ترکیبی استفاده گردید.
یافته‌ها: مشخص شد که اخلاق اسلامی در بین پرستاران بیمارستان‌های شهر همدان، تأثیر مثبت و معناداری(59%=, b01/0p<) بر سلامت اداری دارد. همچنین سرمایۀ معنوی پرستاران، به‌صورت معنا‌داری بر سلامت اداری نیز تأثیر مثبتی دارد(83%=, b01/0p<) ، این در حالی است که سرمایۀ معنوی، نقش میانجی مثبتی  بین اخلاق اسلامی و سلامت اداری ایفا می‌کند(63%=, b01/0p<).
نتیجه‌گیری: می‌توان نتیجه گرفت که مؤلفه‌های اساسی اخلاق اسلامی شامل: توکل به خدا، تواضع در برابر خلق، صداقت و وفای به عهد خود می‌تواند همبستگی معنوی بیشتری را در میان منابع انسانی سازمانی از جمله پرستاران بیمارستان‌ که عنصر اساسی کادر درمان محسوب می‌شوند، ایجاد کند و پرستاران سالم و اخلاق‌مدار در محیط یک بیمارستان، اندیشه‌های متعالی و مثبت‌نگرانه را دنبال می‌کنند و همین حس مثبت و مسئولیت‌مدارانه، آن‌ها را از انجام رفتارهای ضد سلامت اداری باز می‌دارد.
واژه‌های کلیدی: اخلاق اسلامی، سلامت اداری، سرمایه معنوی، کرونا، پرستاران همدان
متن کامل [PDF 913 kb]   (89 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1399/8/10 | پذیرش: 1400/4/19 | انتشار: 1400/4/19


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 10، شماره 1 و 2 - ( بهار و تابستان 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها