:: دوره 10، شماره 1 و 2 - ( بهار و تابستان 1400 ) ::
جلد 10 شماره 1 و 2 صفحات 35-26 برگشت به فهرست نسخه ها
ارائه مدل پیشنهادی دادن خبر بد به بیمار و خانواده بر اساس فرهنگ ایرانی –اسلامی: یک مطالعه هیبرید
اکرم السادات سادات حسینی
دانشگاه علوم پزشکی تهران
چکیده:   (1084 مشاهده)
مقدمه: خبر بد موجب ایجاد واکنش هیجانی شدید، رفتار یا احساسی ناخوشایند در شنونده شده و نوع نگاه وی به خود یا آینده ­اش را تغییر می­دهد. با توجه به اهمیت چگونگی دادن خبر بد به بیمار و خانوادۀ وی و اثراتی که چگونگی انجام آن به جا می­گذارد، این تحقیق در برگیرندۀ آن است که ضمن جمع‌ بندی بررسی ­های قبلی با انجام پژوهش­ های چند وجهی و ارائۀ راهکاری بر مبنای فرهنگ و دستورات دینی به مدلی جهت بیان کردن خبر بد به بیماران بر اساس فرهنگ ایرانی و مذهب اسلام دست یابد.
روش کار: بررسی حاضر یک تحقیق هیبرید است که شامل: سه مرحلۀ نظری، کار در عرصه و تحلیل نهایی است.
یافته ‌ها: بر اساس پژوهش انجام شده، فرآیند دادن خبر بد بر اساس الگوی اسلامی- ایرانی با نام اختصاری «تات» به دست آمد که شامل سه مرحله می­باشد: 1- مرحلۀ تشکیل تیم، آماده‌سازی و هماهنگی 2- مرحلۀ اطلاع­ رسانی 3- مرحلۀ تعالی، برنامه ‌ریزی برای آینده و پیگیری.
نتیجه گیری: بر اساس این مدل، در اطلاع رسانی به بیماران، سطح و نگرش مذهبی آنها باید مد نظر قرار گیرد. از طرفی خود مصیبت و بیماری می ­تواند فرد را با هر پیشینۀ ایمانی مستعد دستیابی به تعالی سازد. بر اساس این تفکر، محیط­های درمانی و مراقبتی باید تسهیلات لازم برای طی مسیر تعالی و استفاده از حمایت ­ها و مراقبت­ های معنوی بر اساس تمایل و نیاز بیماران و خانواده ­هایشان  فراهم نمایند.
واژه‌های کلیدی: خبر بد، اسلام، اخلاق پزشکی، تعالی
متن کامل [PDF 812 kb]   (500 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1399/8/16 | پذیرش: 1399/11/4 | انتشار: 1399/12/10


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 10، شماره 1 و 2 - ( بهار و تابستان 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها