:: دوره 10، شماره 1 و 2 - ( بهار و تابستان 1400 ) ::
جلد 10 شماره 1 و 2 صفحات 53-43 برگشت به فهرست نسخه ها
نگرشی بر چالش‌های اخلاقی تجربه‌شده توسط پرستاران مراقبت از بیماران مبتلا به کووید 19
ملیحه داودی ، عباس حیدری
دانشکده پرستاری و مامائی
چکیده:   (1255 مشاهده)
مقدمه: با توجه به معضلات اخلاقی شدید ناشی از شیوع کووید 19، و مراقبت‌های مربوط به آن، بررسی، تجزیه و تحلیل این تنش‌ها و معضلات اخلاقی آن بسیار مهم می‌باشد؛ در حالی که یک رویکرد مروری می تواند خود،  بینش مهمی در مورد این چالش‌ها ارائه دهد. این تحقیق با هدف جمع‌بندی معضلات و چالش‌های اخلاقی رایج و ظهوریافته در بحران پاندمی کووید 19، صورت گرفته است.
روش: پژوهش مروری یکپارچه در پایگاه اطلاعاتیPubMed, Google Scholar ، Web Of Science وScopus ، براساس Mesh  و کلیدواژه‌های ذکرشده در مقالات مرتبط و بکارگیری عملگرهای منطقی(OR, NOT, AND)، در میان تحقیقات منتشرشده از تاریخ30 زانویه2020 انجام و سپس نتایج از طریق مرور متون واجد معیار ورود، استخراج گردید.
یافته‌ها: فقدان مراقبت بیمارمحور و همدلانه، تبعیض،  توجه نکردن به استقلال بیماران و مراقبت خانواده‌محور، احساس فقدان مسئولیت‌پذیری، تعارض بین تعهد حرفه‌ای و مسئولیت‌های شخصی خود می تواند از رایج‌ترین معضلات اخلاقی باشد که منجر به آسیب اخلاقی، تبعات روانی،- عاطفی، فشار اخلاقی، ناتوانی در سازگاری روانشناختی و ازدست‌دادن احترام بین افراد گردد. بدینگونه مواجهه با این چالش‌ها می‌تواند مهارت‌ها، نوآوری و خلاقیت پرستاران را ارتقاء بخشد. راهبردهای خودمراقبتی، حمایت‌های ساختاری و مداخلات تخصصی باعث می شود که پیامدهای منفی کاسته و پیامدهای مثبت افزایش یابد.
نتیجه‌گیری: پرستاران طی مراقبت از بیماران کووید 19، ممکن است در تبدیل تصمیمات اخلاقی نسبت به اجرا و کار اخلاقی دچار مشکل گردند. بنابراین، وقت آن رسیده که در این زمان دشوار، برای مقابله با این چالش ها و حمایت از پرستاران، راهکارهای مقابله‌ای مؤثر در سطوح مختلف درنظر گرفته شود.
 
واژه‌های کلیدی: اخلاق پرستاری، کووید 19، پاندمیک، موضوعات اخلاقی
متن کامل [PDF 1004 kb]   (311 دریافت)    
نوع مطالعه: مروری | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1400/1/23 | پذیرش: 1400/3/2 | انتشار: 1400/3/2


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 10، شماره 1 و 2 - ( بهار و تابستان 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها