[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 10، شماره 3 و 4 - ( پاییز و زمستان 1400 ) ::
جلد 10 شماره 3 و 4 صفحات 12-1 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی تأثیر دوره های بازآموزی (به روش ارائه سمینارهای دوره ای و پوستر) بر میزان تکامل اخلاقی پرستاران
گلشن افشاری ، شهلا اسدی حویزیان ، سعید حسام ، رضا ارجمند ، سیمین همایونی، لیلا حصیمی ، سارا سروندیان
گروه هوشبری، دانشکده پرستاری، دانشگاه علوم پزشکی آبادان
چکیده:   (1528 مشاهده)
مقدمه: با گسترش روزافزون مسائل اخلاقی در مراقبت های پرستاری، و قرار گرفتن افراد در موقعیت‌هایی که نداشتن قدرت استدلال کافی سبب سردرگمی آنها می‌شود، نیاز هرچه بیشتر به پژوهش‌هایی در زمینۀ بررسی تکامل اخلاقی پرستاران احساس می گردد. این پژوهش با هدف بررسی سطح تکامل اخلاقی پرستاران شاغل در مرکز آموزشی درمانی گلستان اهواز و تأثیر دوره‌های بازآموزی (به روش ارائه سمینارهای دوره ای و پوستر) بر میزان رشد تکامل اخلاقی پرستاران صورت گرفته است.
روش کار: این تحقیق به روش نیمه تجربی انجام شد. جامعۀ پژوهش، شامل تمام پرستاران شاغل در بیمارستان آموزشی- درمانی تخصصی و فوق تخصصی بیمارستان گلستان اهواز بودند. در این بررسی73 نفر از پرستاران که با توجه به مقاله مشابه و با توجه به 4 واحد اختلاف معنا داری بین نمرات آموزش دیده و آموزش ندیده محاسبه شده بودند. طبق شرایط ورود، وارد پژوهش شدند و پرسشنامۀ تکامل اخلاقی کلبرگ را قبل و بعد از مداخله تکمیل کردند. شرایط ورود به تحقیق داشتن مدرک کارشناسی پرستاری و حداقل یک سال سابقۀ کاری بود. پرسشنامۀ تکامل اخلاق کلبرگ شامل: دو بخش اطلاعات دموگرافیک و آزمون معمای پرستاری می‌باشد. آزمون شامل: 6 سناریوی نوزاد دارای آنورمالی‌های شدید، اجباردارویی، تقاضای بالغین نسبت به مرگ،آشناسازی پرستار جدید، اشتباه دارویی و افراد بیمار در مراحل آخر بیماری می‌باشد. مداخله ما که شامل برگزاری سمینار در زمین، اخلاق در سه مقطع زمانی به فاصلۀ 3 ماه و الصاق پوستر «کدهای اخلاقی در پرستاری» در بخش‌های مختلف بیمارستان در این فاصلۀ زمانی در ابعاد(90×60) و با شکل‌های رنگی بود. پرسشنامه قبل و بعد از مداخله توسط پرستاران دارای شرایط ورود به تحقیق تکمیل شد. پس از جمع‌آوری داده‌ها از طریق نرم‌افزارSPSS و با استفاده از آمار توصیفی و محاسبۀ میانگین ها و درصد و فراوانی، نتایج با هم مقایسه و بررسی شدند.
یافته ها: در بخش اطلاعات دموگرافیک به غیر از بخش محل خدمت، سایر متغیرها ارتباطی با تکامل اخلاقی نداشتند. در قسمت تصمیم‌گیری اخلاقی، که سؤال اول پرسشنامه برای هر سناریو می‌باشد؛ افزایش تصمیم‌گیری اخلاقی بعد از آموزش در سناریوی نوزاد با آنومالی‌های شدید، اجبار دارویی، آشناسازی پرستار جدید و بالغین با بیماری شدید در مراحل انتهایی از لحاظ آماری معنادار بودن P <0.001)) مقایسۀ میانگین نمرۀ کل تفکر اخلاقی پرستاران قبل و بعد از آموزش نشان داد که اختلاف میانگین نمرۀ تفکر اخلاقی در هر سناریو از لحاظ آماری معنادار شده و درکل نمرۀ تفکر اخلاقی شرکت کنندگان با 001/0 P < اختلاف معناداری داشته و افزایش یافته است.
نتیجه گیری: پس این بررسی نشان داد که  برگزاری دوره های بازآموزی و نصب پوستر در بهبود تکامل اخلاقی پرستاران نقش مؤثری دارد.
واژه‌های کلیدی: آموزش، تکامل اخلاق، کلبرگ، پرستاران
متن کامل [PDF 875 kb]   (233 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1399/10/4 | پذیرش: 1400/7/14 | انتشار: 1400/8/5
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Assadi Hovyzian S. Investigating the effect of education (by presenting periodic seminars and posters) on the level of moral development of nurses. J Educ Ethics Nurs 2021; 10 (3 and 4) :1-12
URL: http://ethic.jums.ac.ir/article-1-544-fa.html

افشاری گلشن، اسدی حویزیان شهلا، حسام سعید، ارجمند رضا، همایونی سیمین، حصیمی لیلا و همکاران.. بررسی تأثیر دوره های بازآموزی (به روش ارائه سمینارهای دوره ای و پوستر) بر میزان تکامل اخلاقی پرستاران. آموزش و اخلاق در پرستاري 1400; 10 (3 و 4) :12-1

URL: http://ethic.jums.ac.ir/article-1-544-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 10، شماره 3 و 4 - ( پاییز و زمستان 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها
آموزش و اخلاق در پرستاری Education & Ethic In Nursing
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 4509